به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافت ،صبح امروز پنج‌شنبه یازدهم آذر ماه با حضور  حجت‌الاسلام محمد زاده امام جمعه ، زنداقطاعی فرماندار وجمعی از مسئولین شهرستان و با همت استاد محمد برشان پژوهشگر برجسته حوزه قنوات کشور و رئیس هیات مدیره مرکز قنات استان و همچنین جمعی از مردم و اصحاب رسانه جلسه ای به منظور راه اندازی افتتاح دبیرخانه ثبت تمدن قناتی شهرستان بافت در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید.

مجید زنداقطاعی فرماندار بافت ضمن اشاره به سابقه تاریخی و ظرفیتهای قنوات استان کرمان و شهرستان بافت ، خاطرنشان شد: باید قنوات به عنوان یک نماد و فرهنگ حفظ و تقویت گردند.

وی در ادامه ، شهرستان بافت را سرشار از ظرفیت‌ها عنوان و بیان کرد یکی از ظرفیت های شهرستان که می تواند خلق ثروت کند قنات ها ، چشمه ها و مقسم های شهرستان هستند که سابقه تاریخی و فرهنگی دارند.
فرماندار شهرستان بافت تصریح کرد: قنات های باقرآباد و بنگان ثبت ملی شده و باید در جهت ثبت جهانی آنها تلاش و پیگیری شود وی هدف از این جلسه را راه اندازی دبیرخانه ثبت تمدن قناتی، ثبت گردشگری کشاورزی و دبیرخانه ثبت چشمه‌ها عنوان و گفت باید تعدادی از قنوات با هماهنگی ، همت و همکاری دستگاه‌ها هدف گذاری و با هدایت و راهبری موضوع ثبت قنوات و چشمه ها و گردشگری کشاورزی شهرستان به سرانجام برسد.


 محمد برشان پژوهشگر برجسته و همشهری بزرگوار بافتی ضمن ابراز مسرت از حضور در جلسه‌ی افتتاح دبیرخانه ثبت تمدن قناتی شهرستان بافت ، دبیرخانه گردشگری کشاورزی و دبیرخانه گردشگری چشمه ها را نیز به عنوان اولین پدیده گردشگری در استان اعلام نمودند.
وی ابراز امیدواری کرد با ثبت تمدن قناتی شهرستان نسبت به حفظ ، احیاء و معرفی قنات های بافت اقدام شود.
ایشان در ادامه ضمن اعلام ثبت ملی قنوات بنگان و باقرآباد اظهار داشتند که بایستی پرونده ثبت جهانی قنات باقرآباد به عنوان یک قنات درون شهری هر چه سریعتر آماده و به یونسکو ارسال گردد.
محمد برشان از مقامات مسئول خواست که نسبت به احداث جاده دستیابی روستای کهت به خبر اقدام شود زیرا در این راستا قنات کهت به عنوان پدیده ای بی نظیر و اسطوره ای مورد توجه قرار خواهد گرفت.